.
1η Ημέρα: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ – ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και πτήση για Άμστερνταμ. Άφιξη στο αεροδρόμιο και αναχώρηση για Βρυξέλλες. Πρώτη γνωριμία με την πόλη και εν συνεχεία μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας. Διανυκτέρευση.
2η Ημέρα: ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ – ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ – ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Πρόγευμα στο ξενοδοχείο και περιήγηση των Βρυξελλών. Θα δούμε το καταπράσινο πάρκο Ηeysel με το ομώνυμο θρυλικό στάδιο, τη Mini-Europe, το βασιλικό παλάτι, την κινέζικη Παγόδα, τον γιαπωνέζικο Πύργο και θα φωτογραφήσουμε την πρωτότυπη αρχιτεκτονική κατασκευή του ATOMIUM. Περνώντας από το σύγχρονο κέντρο της πόλης και προχωρώντας προς το ιστορικό, θα δούμε το μπαρόκ Χρηματιστήριο. Θα διασχίσουμε την αριστοκρατική πλατεία Grand-Sablon και το παρκάκι - πίνακα ζωγραφικής SquareduPetit-Sablon, το νέο κλασσικό δικαστικό μέγαρο με κατεύθυνση την Ευρωπαϊκή Γειτονιά. Αναχώρηση για το Λουξεμβούργο που θεωρείται από τα σπουδαιότερα κέντρα της Διεθνούς οικονομικής ζωής. Στην πόλη του Λουξεμβούργου θα περιδιαβούμε στους κεντρικούς δρόμους, θα δούμε τον επιβλητικό Ναό της Παναγίας, το κυβερνητικό κτίριο με το κάστρο, τις κατακόμβες και το φημισμένο για τη θέα του μπαλκόνι της Ευρώπης. Επιστροφή στις Βρυξέλλες. Διανυκτέρευση.
3η ΗΜΕΡΑ: ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ – ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ – ΝΤΕΛΦΤ – ΧΑΓΗ – ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Αναχώρηση μετά το πρόγευμα για Ρότερνταμ, στις εκβολές του ποταμού Ρήνου. Πάνω σε τεχνητά νησάκια έχουν φυτρώσει φουτουριστικού τύπου ουρανοξύστες, προβλήτες, κρεμαστές γέφυρες σαν αυτές των Erasmus και Willem. Λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα η ιστορική πόλη της Ολλανδίας, το Ντέλφτ. Επόμενος σταθμός μας είναι η πόλη της ειρήνης, η Χάγη. Φινετσάτη, ήρεμη, αρχόντισσα. Διοικητική πρωτεύουσα της χώρας. Έδρα Διεθνών Οργανισμών για θέματα Ειρήνης και Δικαιοσύνης, μία από τις τέσσερεις έδρες παγκοσμίως του Ο.Η.Ε. Αποχαιρετώντας την ολλανδική ενδοχώρα, θα κατευθυνθούμε προς το Άμστερνταμ. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας.
4η Ημέρα: ΨΑΡΟΧΩΡΙΑ – AΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Πρωινό και αναχώρηση για τα γνωστά ψαράδικα χωριά Marken και Volendam, με βόλτα στα στενά σοκάκια τους και στο γραφικό λιμανάκι του Volendam. Εν συνεχεία θα γνωρίσουμε το μαγευτικό Άμστερνταμ, όπου θα δούμε μεταξύ άλλων τα βασιλικά ανάκτορα, την πλατεία Ρέμπραντ, τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και τα άλλα αξιοθέατα της πόλης. Στον ελεύθερο χρόνο σας μπορείτε να επισκεφθείτε τα μουσεία Rijks και VanGogh. Σας προτείνουμε να κάνετε προαιρετικά κρουαζιέρα στα κανάλια. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
5η Ημέρα: ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πρωινό στο ξενοδοχείο και μεταφορά στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής στην πόλη μας.
ΤΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ. Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ.
την τιμή περιλαμβάνονται:
Δεν περιλαμβάνονται: