ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
To Bελιγράδι είναι η πανέμορφη πρωτεύουσα της Σερβίας , που αποπνέει ταυτόχρονα μελαγχολία και ζωντάνια. Σε κάθε δρόμο της είναι έντονα τα σημάδια της ιστορίας.
Γοητευτικό μες στις αντιθέσεις του, γεμάτο πάρκα, με πολύ ζωντανή coffee & bar culture, το Βελιγράδι δεν αποκαλέιται τυχαία το Βερολίνο των Βαλκανίων .
Παρά τις δύσκολες εποχές του με αποκορύφωμα τους βομβαρδισμούς του ΝΑΤΟ το 1999, το Βελιγράδι αναπτύσσεται με ταχείς ρυθμούς και σύντομα θα γίνει αγαπητός τουριστικός προορισμός.
BIENNH
Η παραμυθένια πρωτεύουσα της Αυστρίας αποτελεί την μεγαλύτερη πόλη καθώς και το πολιτικό, πολιτισμικό και οικονομικό κέντρο της χώρας.
Στην καρδιά της σύγχρονης Ευρώπης, η Βιέννη διατηρεί τον αυτοκρατορικό χαρακτήρα της.
Επιβλητικά παλάτια, τεράστια, καταπράσινα πάρκα στο κέντρο της πόλης, ελάχιστα αυτοκίνητα στους δρόμους (καθώς τα περισσότερα «κρύβονται» στα αναρίθμητα υπόγεια γκαράζ) , σημαντικά μουσεία, ανυπέρβλητα έργα Τέχνης, ιστορικά καφέ, υπέροχα γλυκά, υποδειγματικές δημόσιες συγκοινωνίες και άλλα πολλά κάνουν αυτή τη πόλη αρχοντική ,εκλεκτική , αυθεντική και εναλλακτική.
Συγκέντρωση νωρίς το πρωί και άμεση αναχώρηση για το Βελιγράδι. Διέλευση συνόρων και με ενδιάμεσες στάσεις, άφιξη το απόγευμα στο Βελιγράδι. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.
Πρωινό και σύντομη περιήγηση στο Βελιγράδι. Μεταξύ άλλων, θα δούμε τα ακόμη κατεστραμμένα κτίρια από τον πόλεμο των Νατοϊκών δυνάμεων απέναντι στην ανίσχυρη αλλά περήφανη Σερβία, με κατοίκους που κράτησαν 78 ολόκληρες μέρες αμυνόμενοι, το κρατικό Θέατρο, το Εθνικό και εθνολογικό μουσείο, τη Βουλή, το Δημαρχείο της πόλης, το Σερβικό Πατριαρχείο και φυσικά τον μεγαλύτερο ορθόδοξο ναό, το Ναό του Αγίου Σάββα. Στη συνέχεια, αναχώρηση για τη Βιέννη. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.
Πρωινό και ξεκινάμε να γνωρίσουμε τη Βιέννη. Θα θαυμάσουμε τα θερινά ανάκτορα της Μαρίας Θηρεσίας, το πασίγνωστο Σένμπρουν, που θεωρείται ισάξιο των Βερσαλλιών. Θα δούμε το ανάκτορο Μπελβεντέρε και θα περιηγηθούμε την περίφημη λεωφόρο του Ρινγκ, όπου θα θαυμάσουμε τα πιο σημαντικά αξιοθέατα της Βιέννης, όπως το Δημοτικό Πάρκο, την Όπερα, το τετράγωνο των Μουσείων, την πύλη του Φραγκίσκου Ιωσήφ, το Κοινοβούλιο, το Δημαρχείο, το παλιό Ανακτορικό θέατρο, το Πανεπιστήμιο και την Εκκλησία του Τάματος, τη Φωτίφ Κίρχε. Θα καταλήξουμε στον καθεδρικό ναό του Αγ. Στεφάνου και θα περπατήσουμε στην ιστορική συνοικία της ελληνικής παροικίας. Tο απόγευμα ελεύθερο στη διάθεση των εκδρομέων.
Πρωινό και σήμερα θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τον κυρίως Δούναβη, τη μοντέρνα πόλη του Ο.Η.Ε., τον πύργο του Δούναβη, το Πράτερ με τον γιγαντιαίο τροχό και το συγκρότημα δημοτικών κατοικιών του αρχιτέκτονα Χούντερτβάσερ. Στη συνέχεια, επίσκεψη στο πασίγνωστο εκπτωτικό χωριό Outlet Parndorf. Ελεύθερος χρόνος για βόλτα και αγορές. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το βράδυ προαιρετική διασκέδαση σε παραδοσιακή ταβέρνα στα περίχωρα της Βιέννης.
Πρωινό και μεταφορά στο αεροδρόμιο για την πτήση επιστροφής.
Σημείωση: Οι ξεναγήσεις, περιηγήσεις, εκδρομές είναι ενδεικτικές και δύναται να αλλάξει η σειρά που θα πραγματοποιηθούν